Çoğu çocuk 450 kişinin ölümüne yol açtılar!

FERİT ZENGİN Haber Merkezi – Şebekenin 4 ilde kurdukları ecza depoları ile yurt dışından getirdikleri orjinal kanser ve yeşil reçeteli nöropatik ilaçların içini boşaltıp el altından iç piyasaya sattığı, orjinal kutularına ise sahte ilaç koyarak, İran, Irak ve Suriye gibi Ortadoğu ülkeleri ile Ukrayna’ya gönderdiği tespit edildi. 

Çete lideri eczacı kalfası 

Benzer suçlardan 143 ayrı suç kaydı bulunan eski eczacı kalfası Davut Tekiner’in yönettiği şebekenin, 2020 ile 2022 yıları arasında İran’a sattığı regapen, symra ve cellcept gibi sahte kanser ve nöropatik ilaçların ölüme sebep olduğu yönünde haberler İran basınına yansımıştı. İran devletinin şikayetçi olması ve İran Adli makamlarıyla irtibata geçilmesi üzerine haber içerikleriyle uyumlu belgeleri temin eden savcılığın talimatıyla şebekenin gümrüklerde bekletilen ilaçlarına el konularak laboratuvar ortamında analizi yapıldı. Yapılan analizlerde ilaçların tamamının sahte olduğu belirlendi. 

Devlet de dolandırıldı 

Şebekenin “naylon fatura” yöntemiyle devleti de 4 milyon lira zarara uğrattığı, rakiplerini sindirmek için çok sayıda ecza deposu ve eczaneyi kurşunlattığı tespit edildi. Şüphelilerin  adresleri ile 10 ayrı ecza deposunda yapılan aramalarda yaklaşık 10 bin tablet yasadışı ilaç, bir ruhsatsız silah ile 30 adet dijital materyal ele geçirildi. Şebekenin sadece İran’da çoğunluğu çocuk 450 ölüme sebbebiyet verdiği iddia ediliyor. Emniyette işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x