Döviz Kredileri Patladı…

Son yıllarda neredeyse yüzde 50 daralan döviz kredileri, son zamanlarda yüzde 21 büyüme hızına ulaştı. Kamu bankalarında ise bu artış oranı yüzde 52’ye kadar çıktı.

Yerel seçime doğru yaklaşırken, yurt içinde artan döviz talebi ve kurlardaki yükseliş önemli bir gündem maddesi haline gelirken, şirketlerin kredi taleplerinin değiştiği gözlemleniyor. TL ticari kredi faizlerinin yüksek seyretmesine ve bankalara getirilen kredi büyüme sınırlamalarına rağmen, şirketler döviz kredisine yöneliyorlar. Döviz kredilerinde yaşanan daralmaların ardından, 2024 yılıyla birlikte bu kredilerde büyüme gözlemlenmeye başladı. Döviz kurlarındaki hareketler, özellikle yerel seçimler öncesinde döviz talebinde artışa neden olurken, Merkez Bankası rezervlerinin de erimesine neden oluyor.

TL cinsi ticari kredi faizleri yüzde 60’ın üzerinde seyrederken, döviz kredilerine olan talep devam ediyor. Bu talep, döviz kurlarının TL cinsinden kredi faizleri kadar artmayacağı beklentisine dayanıyor. Kamu bankaları, döviz kredilerindeki büyümeyi öncülüyor. Ancak, döviz kredisi kullanımı için bazı koşullar bulunuyor. Tüm bu faktörler, şirketleri döviz kredisine yönlendiriyor.

Orca Marco Finansal Danışmanlık Kurucusu ve Stratejist Evren Kırıkoğlu’na göre, kur artışı endişesi özellikle bireylerde görülüyor. Ancak, Kırıkoğlu kur konusunda kötümser değil ve Merkez Bankası’nın faiz artışıyla kurdaki artışı kontrol altında tutacağını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x