Feyza Altun: Kimse korkmasın, herkese kelepçeleri yetmez

Avukat Feyza Altun, sosyal medya hesabından bir paylaşıma verdiği yanıtta “Şeriata s..kayım” ifadelerini kullandı. “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan ve dün gözaltına alınan Altun, bugün Beykoz Adliyesi’ne götürüldü.

Savcılık tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk ettiği Feyza Altun’un adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağıyla serbest bırakıldı.

Adliye çıkışında yaptığı açıklamada kendisine destek verenlere teşekkür eden Altun, “Başım dik girdim, yine başım dik çıktım. Çünkü din ve vicdan özgürlüğüne inanan bir avukat olarak, herkesin inanma ve inanmama özgürlüğü vardır, laik anayasayı savunan bir avukat olarak bundan başka bir şeyi söylemem mümkün bile olamaz. Fakat 2 gün içerisinde bağlamından koparılarak, çarpıtılarak aslında Taliban akılına ve benzeri siyasal bir rejime yönelttiğim sözlerimi sanki dini değerlere söylemişim gibi çarpıtarak, laik üzerinden bir tartışma açmak istiyorlar. Kadınların haklarını geriletecek, bu ülkeden medeni hukuk dışında başka bir şey uygulanmasını tartışmaya açacak bir düşünce ve sisteme karşıyım” dedi.

“Bu ülkeden barış, huzur ve ifade özgürlüğünün olmasını dilerken, yapılan algı operasyonuyla hukuksuz bir şekilde gözaltına alındım, bunun için tazminat davamı açacağım” diyen Altun, “Çünkü adliye benim iş yerim, bir avukatı çağırdıkları zaman gider ifademizi veririz. Kimse korkmasın, herkese kelepçeleri yetmez, yetmeyecek de. Hiçbir kadın, hiçbir kız çocuğu korkmasın biz bunun için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘AVUKATLARIM POLİS KORUMASI TALEP EDECEK’

Daha sonra ANKA Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Feyza Altun “Tam iki gece binlerce tweetle beni kılıçtan geçirip cariye edeceğini söyleyen insanlarla mücadele ettim. Üzücü tabii ki Türkiye Cumhuriyeti’nde bunları görebiliyor olmak ve bunun karşılığı gözaltına alınıyor olmak. Ama neyse ki hâlâ hukuku ve hukuk kurallarını takdir edebilen hakimlerin olduğunu bilmek de içimi bir nebze rahatlattı. Söyleyeceğim tek bir şey var, Türkiye laik bir ülkedir” ifadelerini kullandı.

Kendisine yönelik tehdit mesajlarıyla ilgili avukatlarının harekete geçtiğini belirten Altun, “Avukatlarım onlara başladılar zaten. 2 gündür bakamıyorum, telefonum da bende değil. Zaten yapacaklar. Uzaklaştırma taleplerinde de bulundular. Büyük ihtimalle polis koruması da talep edecekler ama tehdit edenden daha çok seven olduğunu ve destekleyen olduğunu görmek bence çok kıymetli bir şey. Bu ülkenin çok ciddi bir Atatürk milliyetçisi ve Atatürkçü bir toplumu var. Onu görmek tekrar içime su serpti benim” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x