Jeff Bezos, Elon Musk’ı tahtından edebilir

Amazon’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Jeff Bezos, kendisini yeniden dünyanın en zengin insanı yapacak bir stratejiyle Amazon hisselerinin 2 milyar dolarlık kısmını sattı.

Amazon 2 Şubat’ta Bezos’un önümüzdeki 12 ay içinde 50 milyon kadar Amazon hissesi satmayı planladığını ve kendisini dünyanın en zengin insanı olmaya yaklaştıran bir hisse senedi satışından potansiyel olarak para kazanmayı planladığını açıklamıştı.

Satış, şirketin şubat ayı başında açıkladığı ve Bezos’un yıl sonuna kadar toplam değeri yaklaşık 8,5 milyar dolar olan 50 milyon hisseyi elden çıkarma planına uygun olarak gerçekleşti.

Şirketin 2023 vekâletnamesine göre Bezos aralık ayı sonunda Amazon’un yüzde 10’undan biraz daha az olan 988 milyon hissesine sahipti ve tüm hissesi yaklaşık 168 milyar dolar değerindeydi.

İKİNCİ SIRAYA YÜKSELDİ

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, Amazon’un hisselerinde bu yıl yaşanan keskin yükseliş, şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanının tahmini servetinde 22,6 milyar dolarlık bir artışa yol açtı. Bu artış, Bezos’u dünyanın en zengin insanları listesinde ikinci sıraya yükseltti ve yayınlandığı tarihte net serveti 200 milyar dolardı.

Bezos’un hisselerini elden çıkarma kararının ardındaki neden tam olarak bilinmese de, bu büyük satış Elon Musk ile arasındaki net değer farkını azalttı.

Bu haftaki Amazon hissesi satışından önce Bezos’un net serveti, Musk’ın 200 milyar dolarlık servetinin sadece 5 milyar dolar gerisindeydi ve bu da 1 numaralı milyarder unvanını ulaşılabilir kılıyordu.

Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne göre Musk’ın net değeri o günden bu yana 209 milyar dolara yükseldi, ancak Bezos’un Musk’ı yakalama yarışı devam ediyor.

İLK KEZ 2017’DE DÜNYANIN EN ZENGİNİ OLMUŞTU

Bezos ilk kez 2017 yılında Bill Gates’i geride bırakarak dünyanın en zengin insanı olmuştu. İkili yıl sonuna kadar bu unvanı el değiştirmişti.

Bezos, Musk’ın kendisini geçtiği Forbes’un dünya milyarderleri listesine göre ise 2018’den 2021’e kadar dünyanın en zengin insanı konumunu korudu.

Bezos’un serveti bu yıl artarken, Musk’ın serveti, Tesla’nın beklenenden daha zayıf büyümesi nedeniyle hisselerindeki yüzde 27’lik düşüşe ek olarak, bir Delaware yargıcının 30 Ocak’ta Musk’ın Tesla’daki 55 milyar dolarlık ikramiye paketini geçersiz kılması nedeniyle 29 milyar dolar azaldı.

Forbes dergisinin 2024 yılı milyarderler listesine göre,lüks mallar grubu LVMH’nin CEO’su ve başkanı Bernard Arnault birinci sırada yer alırken, Musk 2. sırada, Bezos ise üçüncü sırada yer alıyor.

Bloomberg’in New York’ta her işlem gününün kapanışında güncellenen listesinde ise Musk 209 milyar dolarlık servetiyle ilk sırada yer alırken, Bezos yaklaşık 9 milyar dolar gerisinde ikinci sırada, Arnault ise üçüncü sırada yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x