Ortaya yeni çıkan mektup, 1942’de Papa’nın Yahudilerin gaz odalarında öldürüldüğünü bildiğine işaret ediyor

T24 Dış Haberler

2. Dünya Savaşı sırasında Katolik dünyasının ruhani liderliğini yapan XII. Pius’un güvendiği bir Alman Cezvit’le yazışmaları, Vatikan’ın Yahudiler ve Polonyalılara yapılan soykırımdan savaş sırasında haberdar olduğuna işaret ediyor. 

Associated Press’in aktardığına göre yeni ortaya çıkan 1942 tarihli yazışmalarda Cezvit’in Papa’ya her gün yaklaşık 6 bin Polonyalı ve Yahudi’nin Nazi Almanyası tarafından gaz odalarında öldürüldüğünü yazdığı görülüyor. 

Vatikan arşivlerinde bulunan ve ilk olarak İtalyan gazetesi Corriere della Sera tarafından yayımlanan belge, Vatikan’ın savaş sırasında Nazilerin işlediği insanlık suçlarını teyit edemediği için kınamadıkları savunmasını çürütebilir. 

Tarihçileri, XII. Pius’un mirası konusunda uzun süredir bölünmüş durumda. Bazı tarihçiler XII. Pius’un ‘sessiz diplomasi’ ile Yahudi hayatlarını kurtarmaya çalıştığını, bazıları ise Holokost karşısında sessiz kaldığını savunuyor. 

Arşivleri inceleyen araştırmacı Giovanni Coco, bahsi geçen mektupta Nazilerin kamplardaki insanları öldürmek için kullandıkları fırınlar gibi birçok detayın bulunduğunu belirtti. Mektuptaki bilgileri Almanya’daki Hitler karşıtı direnişten bir rahibin verdiği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x